W numerze

W numerze

MANREZA 3/2025 (23)
Spis treści:
 
TRZEBA GO SZUKAĆ / MAREK KRUSZYŃSKI SJ

SPOTKALIŚCIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO? / CZESŁAW WASILEWSKI SJ
Miłość, która jest w sercach przyjaciół, ożywa pod wpływem spotkania. Jest jak żar w kominku, gdy dostanie powiew powietrza. Podobnie jest ze spotkaniem ze Zmartwychwstałym. Płomień miłości, która była w sercach uczniów, został stłamszony przez krzyż. Pozostaje jednak żar. Pod wpływem obecności Zmartwychwstałego rozpala on na nowo serca uczniów.

ZWYCIĘZCA ŚMIERCI – IKONOGRAFIA ZMARTWYCHWSTANIA / JACEK WRÓBEL SJ
Ikonografia „Zstąpienia do Otchłani” jest plastycznym sposobem wyrażenia wiary, że Zmartwychwstanie Chrystusa jest początkiem powszechnego zmartwychwstania. I choć ten motyw nie jest wprost obecny w pismach kanonicznych, to jednak misterium Wielkiej Soboty, wyrażone słowami „zstąpił do piekieł”, zostało utrwalone w wyznaniu wiary Kościoła.

SZCZĘŚCIE MATKI I WRÓCONEGO Z MARTWYCH SYNA / WACŁAW OSZAJCA SJ
Brak w Piśmie opisu spotkania Matki z Synem po Jego śmierci ma wbrew pozorom swoje znaczenie. Przenosi nas nad opowiadaniem biblijnym z przeszłości do współczesności, tam, gdzie jesteśmy i powinniśmy być.

OWOCE ZMARTWYCHWSTANIA / BOGUSŁAW STECZEK SJ
Zmartwychwstanie Chrystusa oznacza Jego radykalne zwycięstwo nad złem, grzechem i śmiercią. Zmartwychwstanie to czas Jego chwały i radości, ale także radości i nadziei każdego człowieka, który ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Panu powierza swój los.

ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS POCIESZA I POSYŁA / LESZEK MĄDRZYK SJ
Chrystus, który po swoim zwycięstwie pociesza swoich uczniów i przyjaciół, czyni to nadal na wiele sposobów. Natomiast wspólnota uczniów Zmartwychwstałego powołana jest do kontynuacji dzieła swojego Pana, a więc także do posługi pocieszania.
 
JESTEM Z WAMI / MAREK KRUSZYŃSKI SJ
Jezus, wstępując do nieba, zapewnia uczniów o swojej stałej obecności. Poznając tło religijne pierwszych chrześcijan, możemy zrozumieć, dlaczego uczniowie, którzy pomimo braku jak Duch Święty będzie działać w ich wspólnocie, wiedzieli, w jaki sposób Jezus będzie wśród nich obecny.

NADZIEJA ZAWIEŚĆ NIE MOŻE / PIOTR KASIŁOWSKI SJ
Oczekujemy często dóbr, które nie mają niczego wspólnego z teraźniejszością: „Może w przyszłości będziemy bogaci”. Gdy mówimy o naszej chrześcijańskiej nadziei, musimy powiedzieć, że oczekujemy dóbr, w których już teraz uczestniczymy przez życie sakramentalne. W naszym życiu jest jakieś napięcie między „już” i „jeszcze nie”.

MISJA JEZUSA MISJĄ UCZNIA W ŚWIETLE DYNAMIKI IV TYGODNIA ĆWICZEŃ DUCHOWYCH ŚW. IGNACEGO LOYOLI / RYSZARD WTOREK SJ
W tym artykule podejmę próbę określenia warunków, jakie mają być spełnione, żeby misja ucznia mogła stać się misją Jezusa.

Moc radości / Dariusz Michalski SJ
Prawdziwa radość pociąga nas do tego, co Boże. Pomaga realizować dobro. Daje siłę do walki o zbawienie swojej duszy oraz przynosi uprag­niony pokój.

 

One comment

Comments are closed.