Manreza

Archiwum

MANREZA 3/2024 (19)
Spis treści:

NIEŚWIADOME MOTYWY WYBORU / Marek Kruszyński SJ


ROZEZNAWANIE I WYBÓR / Seweryn Wąsik SJ

Sztuka rozeznawania duchów to klejnot duchowości ignacjańskiej. Założyciel jezuitów służył nim w Kościele i nadal poucza kolejne pokolenia uczniów Jezusa w szukaniu i znajdowaniu Boga we wszystkim. Jego reguły rozeznawania duchów porządkują świat duchowy po to, by każdy na własny użytek potrafił rozpoznać i pełnić wolę Bożą we własnym powołaniu przeżywanym w świetle Ewangelii.


PRZEDMIOT ROZEZNAWANIA / Ryszard Friedrich SJ

Początkiem procesu rozeznawania jest postawienie właściwego pytania, a dobre pytanie jest kluczem do sukcesu. Otwiera nas ono na poszukiwanie tego, co lepsze i co bardziej ukierunkuje nas na cel naszego życia.


DOBRY WYBÓR I JEGO WARUNKI / Jacek Poznański SJ

Według św. Ignacego Loyoli właściwe rozpoznanie woli Boga, dobry wybór stanu, sposobu lub rodzaju życia albo reformy życia jest istotny dla rzeczywistego uporządkowania całego życia.


POCIESZENIE I STRAPIENIE DUCHOWE WEDŁUG ŚW. IGNACEGO LOYOLI /  Romuald Domagała SJ

Pan Bóg formował Ignacego Loyolę tak, by mógł go potem zaprosić do większych zadań. Ignacy już na początku swojego nawrócenia odkrył w sercu różne myśli i poruszenia, które mogły pochodzić od Boga, od złego ducha (nieprzyjaciela natury ludzkiej) i od niego samego.


JAK BÓG PODPOWIADA, CO WYBRAĆ? / Janusz Warzocha SJ

Ćwiczenia duchowe mają pomóc w zmianie sposobu przeżywania własnej egzystencji. Sprawą zasadniczej wagi dla św. Ignacego jest szukanie, znajdowanie i przyjmowanie woli Bożej. Człowiek powinien dokonać wyboru, ale Bóg daje mu poznać, co jest dla niego lepsze.


TO JEST PAN! REGUŁY O POCIESZENIU BEZ PRZYCZYNY / Roman Groszewski SJ

Kiedy spotykamy Boga, miłość i łaska zalewają nasze wnętrze. On nas pociesza, łagodzi, zachęca i umacnia. Jego pokój, Boski Shalom, otacza Go jak płaszcz i my możemy tego doświadczyć, kiedy wlewa w nas swoją obecność.


POCIESZENIE Z PRZYCZYNĄ / Jerzy Sermak SJ

Zły duch, podobnie jak duch dobry, może wpływać na człowieka przez autentyczne pocieszenia duchowe, których celem jest jednak sprowadzenie na drogę uległości pokusie. Trzeba starać się zrozumieć, czy te poruszenia pochodzą od dobrego, czy od złego ducha, a wreszcie podjąć odpowiednie działanie, przyjmując te, które pochodzą od dobrego ducha, a odrzucając te, które pochodzą od złego.


POZNACIE PO OWOCACH  / Wojciech Kowalski SJ

Reguły rozeznawania duchów nie dotyczą osoby, która przechodzi od życia złego do dobrego i dokonuje wyborów w przestrzeni zero-jedynkowej pomiędzy dobrem i złem, lecz mają zastosowanie w wymiarze subtelnych wewnętrznych tchnień, na drodze przechodzenia od dobrego do lepszego.


BOŻA PRZYCZYNA POCIESZENIA I RYZYKO ZBŁĄDZENIA / Marek Kruszyński SJ

Należy przyglądać się własnym oświeceniom duchowym z wielką czujnością i uwagą, gdyż zły duch potrafi wykorzystać moment rozpalenia duchowego zaraz po tym, jak Bóg przestaje oddziaływać na duszę w sposób szczególny. Człowiek odczuwający duchową radość z nawiedzenia Bożego jest narażony na podstępne „wrzutki” złego ducha.         

MANREZA 2/2024 (18)
Spis treści:

 

NIE JESTEŚCIE Z TEGO ŚWIATA / MAREK KRUSZYŃSKI SJ


WYBIERAĆ SERCEM / PIOTR ASZYK SJ
Słyszymy w życiu wiele na temat Boga, to jednak nie to samo co słyszeć Boga lub doświadczać Jego obecności. Jaką podążać drogą, aby spotkać Boga takim, jaki jest?


W PUŁAPCE WYOBRAŻEŃ / GRZEGORZ LOJTEK SJ
Każdy z nas nosi w sobie jakiś obraz Boga, który ukształtował się na przestrzeni lat. Lecz takie wyobrażenia Boga mogą stać się przyczyną wielu problemów w życiu duchowym. Zbytnie przywiązanie do własnego obrazu Boga sprawia, że nie jesteśmy w stanie poznać, jaki On jest naprawdę.


POSZUKIWANIE WOLNOŚCI, ABY DOBRZE WYBIERAĆ / PAWEŁ KOWALSKI SJ
Człowiek nie osiąga wolności w wyniku ascetycznych ćwiczeń, lecz jest ona owocem współpracy z Bożą życzliwością. Dlatego serce człowieka będzie tylko wtedy wolne, gdy będzie w nim pragnienie życia z Jezusem.


„PÓJDŹ ZA MNĄ”. CO ZNACZY WYBRAĆ JEZUSA? / TOMASZ OLENIACZ SJ
Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dobrze jest zdać sobie sprawę z tego, według jakich kryteriów albo wedle jakiego wzorca chcę je podejmować. Dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, z jakim Jezusem się identyfikuję i jakiego Jezusa wybieram i pragnę naśladować.


JEŚLI ZIARNO NIE OBUMRZE / PIOTR STANOWSKI SJ
Karol de Foucauld – święty, który chciał być bratem dla wszystkich: chrześcijan i muzułmanów, ginie samotnie zastrzelony na pustyni. Czy jego ofiarne życie i śmierć miały sens i czy mogą się stać dla nas inspiracją w wypełnianiu naszego powołania do życia w wierze?


ZEJŚĆ DO SERCA / PAWEŁ SZPYRKA SJ
Serce wydaje się najważniejszym ośrodkiem nie tylko emocji, uczuć, nastrojów i namiętności, ale także myśli i woli. Człowiek nie tylko czuje, ale także myśli i wybiera sercem. W swoim sercu może spotkać Boga i dlatego w nim musi się dokonać nawrócenie.


TRZY RODZAJE POKORY WEDŁUG ŚW. IGNACEGO LOYOLI / MAREK KRUSZYŃSKI SJ
Pokora, miłość i służba Boskiemu Majestatowi są wyrazem miłości człowieka do Chrystusa. Dlatego mówiąc o trzech rodzajach pokory, możemy rozumieć je również jako trzy stopnie miłości.


KIEDY CZŁOWIEK MOŻE CIERPIEĆ I KOCHAĆ / JÓZEF AUGUSTYN SJ
Tylko wielka miłość do Jezusa, która jest darem i łaską Ojca, może nas pobudzić do naśladowania Go w tym, co dla natury ludzkiej jest najtrudniejsze: znoszenia krzywd, zniewag i ubóstwa.


BYĆ W KOŚCIELE DO KOŃCA / BOGUSŁAW STECZEK SJ
Być uczniem Jezusa to znaczy pójść za Nim, utożsamić się z Nim i z Jego misją. To znaczy również uczestniczyć w życiu Jego Kościoła, utożsamiać się z Kościołem, przyznawać się do Kościoła i poczuwać się do odpowiedzialności za Kościół.

MANREZA 1/2024 (17)
Spis treści:

POKÓJ MÓJ DAJĘ WAM / MAREK KRUSZYŃSKI SJ

 

PRZYGOTOWANIE DO WYBORU / RYSZARD FRIEDRICH SJ
Wolność, którą św. Ignacy Loyola nazywa obojętnością, jest raczej decyzją człowieka i wyrażeniem jego woli niż jakimś stanem, który ma na niego przyjść sam z siebie. To człowiek ma rozpoznać, że chce być wolny, czyli obojętny, i ma zdecydować, że wybiera obojętność.

 

SERCE SZUKAJĄCE POKOJU I NASZE DECYZJE / LESZEK MĄDRZYK SJ
Jeśli w podejmowanych przez nas decyzjach pragniemy szukać tego, co Bogu się podoba, czyli również prowadzi do naszego szczęścia i pokoju serca, potrzebujemy wolności wewnętrznej. Potrzebujemy wglądu w siebie, by rozpoznać przywiązania do rzeczy, które mogą być przeszkodą w realizowaniu woli Bożej.

 

OBOJĘTNOŚĆ – PODSTAWOWE KRYTERIUM WYBORU WEDŁUG ŚW. IGNACEGO / TOMASZ ORTMANN SJ
Aby dokonać właściwego wyboru, nie jest istotne to, by unikać zła, czy nawet, by zdecydować się na czynienie dobra, ale chodzi przede wszystkim o czynienie tego, co jest bardziej miłe Bogu, co przyniesie większą chwałę Jego Boskiemu Majestatowi.

 

PRZYCZYNA NIEPOKOJU SERCA. O NIEUPORZĄDKOWANYCH PRZYWIĄZANIACH / TADEUSZ HAJDUK SJ
Należy odróżnić za św. Ignacym przywiązanie złe od przywiązania nieuporządkowanego i uporządkowanego. Kryterium rozróżnienia pochodzi z motywacji miłości.

 

OSIĄGNĄĆ POKÓJ SERCA / MAREK KRUSZYŃSKI SJ
Duchowy pokój serca można utracić na dwa sposoby: przez grzech oraz przez nieuporządkowane uczucia. Grzech narusza jedność z Bogiem, natomiast nieuporządkowane uczucia zaburzają hierarchię wartości w odniesieniu do Niego. Grzech łatwo zdefiniować, lecz z uczuciami nieuporządkowanymi już tak łatwo nie jest.

 

ZBADAJ MNIE, BOŻE, I POZNAJ MOJE SERCE…/ JAROSŁAW KUFFEL SJ
Dążymy w naszym życiu do dobra, do wewnętrznego pokoju, ładu w życiu „zewnętrznym i wewnętrznym”. Lecz serce, które nie jest wolne i przepełnione pokojem, nie jest w stanie podejmować dobrych decyzji.

 

NA PODOBIEŃSTWO TRÓJCY. JAK W RELACJACH POZOSTAĆ OSOBĄ WEWNĘTRZNIE WOLNĄ / ELŻBIETA GLEBA
Aby w relacjach pozostać osobą wewnętrznie wolną, trzeba umieć znieść krytykę, odrzucenie i osamotnienie – chociażby przez pewien czas. Tak było z Jezusem, nie inaczej też będzie i z nami w wielu sytuacjach i na to On nas przygotowuje. Ogromną siłą jest świadomość wierności Bogu i własnemu sumieniu.

 

CZY PIENIĄDZE SĄ PRZESZKODĄ DO ZBAWIENIA? / MACIEJ TOMASZEWSKI SJ
Relacja osoby do pieniędzy nie jest stanem neutralnym i dlatego czyny ludzkie dokonane w tej sferze podlegają ocenie moralnej. Pieniądze mogą być używane jako narzędzie służące osiągnięciu zbawienia, ale mogą też stać się przeszkodą do zbawienia, kiedy nieodpowiednio się dysponuje nimi.

 

„BŁOGOSŁAWIENI UBODZY W DUCHU”. NA CZYM POLEGA UBÓSTWO DUCHOWE I DLACZEGO JEST ONO WAŻNE? / TOMASZ NOGAJ SJ
Autentycznie ubogi w duchu to człowiek szczęśliwy, spełniony. To człowiek bezinteresownie kochający pełnią serca, na wzór Boga Ojca, bezinteresownie kochającego swoje dzieci.